Martin Horanský
Ráno 11.septembra sa uskutočnila mimoriadne zaujímavá diskusia o názoroch mladých na dôchodkový systém v bratislavskom Café Scherz. Ako diskutéri sa jej zúčastnili zástupcovia rôznych mládežníckych organizácií – NG, Mladí SF, Mladí ľavičiari, Via Nova, Mladí liberáli, KDMS, MSD a Mladí SZ. Naša organizácia bola zastúpená bohužiaľ iba v publiku, nakoľko zástupca ODM bezprostredne pred diskusiou prišiel k vážnemu zraneniu. Diskusiu moderovala slečna Silvia Kušnýrová.
Na úvod pán Peter Socha z Asociácie DSS upozornil na zmeny, ktoré sa udiali v našom dôchodkovom systéme od nástupu Ficovej vlády – najväčšou a určite aj najškodlivejšou bolo zdobrovoľnenie vstupu do 2. pilieru pre ľudí prichádzajúcich do pracovného procesu. Po ňom nasledoval príhovor pána Jose Pineru. Ten ocenil možnosť podeliť sa so svojimi názormi s mladými ľuďmi a zdôraznil, že sa nechce zapájať do slovenskej politiky. Ako dôvod pre svoju reformu uviedol chudobu dôchodcov v Chile, ktorú si všimol v mladšom veku. Pripomenul, že ak sa chceme niečo o dôchodkovom systéme naozaj dozvedieť, nemali by sme sa spoliehať na vysvetlenia politikov a novín, ale mali by sme ísť hlbšie k podstate. Potom v krátkosti vysvetlil princíp sporivých dôchodkových účtov – o tom som ale viac písal v mojom článku o jeho prednáške na Právnickej fakulte.
Ďalší dostal slovo zástupca MSD, ktorý predstavil kampaň Ráčte vstúpiť do 2. pilieru, v ktorej boli bilboardy s metaforou kanála ako 2.piliera. Snažil sa vysvetliť, že jej cieľom bolo zaujať ľudí a neskôr poprel, žeby MSD bola proti 2. pilieru, čím poprel sám seba. Ako hlavnú námietku uviedol, že nikto nemôže garantovať jeho výnosy, načo reagoval Jose Pinera a trpezlivo vysvetľoval jeho postoj. Ako príklad úspešnosti jeho systému poukázal na Chile, kde funguje už 28 rokov a za ten čas sa podľa neho nestratilo ani jediné peso. Na námietku, že za posledný rok zaznamenali DSS na Slovensku stratu viac ako 20 % odpovedal, že drobné výkyvy neohrozujú účty, keďže v horizonte 40 rokov ich prevážia zisky. Toto ilustroval aj pomyselným grafom rastu obnosu na účte.
Potom už diskutovali väčšinou zástupcovia mládežníckych organizácií, prípadne občas pán Peter Socha. Priestor na vyjadrenie dostal aj pán Richard Sulík, spoluautor slovenskej daňovej reformy, ktorý si servítku pred ústa naozaj nedával. Spomínal červené hlavy a súdružku Tomanovú, ktorí chcú siahnuť na naše peniaze. To sa veľmi nepáčilo zástupcom MSD, ktorí sa vyhrážali napísaním tlačového vyhlásenia – podľa ich názoru tam pán Sulík nemal čo robiť. Zostalo ale iba pri slovách.
Zástupca NG sa nevyhol slovným invektívam na adresu zástupcu MSD, keď kritizoval jeho dobré oblečenie a luxusné manžetové gombíky. Z celej diskusie bolo vidieť iskrenie hlavne medzi NG a MSD, čo kopírovalo líniu ich materských strán SDKÚ-DS a Smer-SD. Je zaujímave, že napriek tomu, že MSD podpísala dohodu o spolupráci so Smerom, vytrvalo odmietala napojenie na tento politický subjekt. Bolo cítiť aj napätie medzi MSD a Mladými ľavičiarmi, ktorí sa od tejto organizácie odčlenili. Zástupca mladých ľavičiarov všetkých pravičiarov príjemne prekvapil, keď vystupoval s názormi typickými práve pre New Left. Všetky organizácie okrem MSD podporovali a schvaľovali 2. pilier – líšili sa len v detailoch. Na záver prišla ešte diskusia ohľadne poplatkov ohľadne rôznych služieb v slovenských DSS. Zástupcovia MSD upozorňovali na ich veľký počet a vysokú sumu a diskutovali s pánom Sochom.
Na záver treba povedať, že to bola názorovo veľmi pestrá diskusia a bolo skutočne zaujímavé sedieť v publiku. Dúfam, že nabudúce sa na podobnej diskusii zúčastní aktívne aj ODM.

Linky:

Vystúpenie zástupcu MSD na diskusii