ODM

Robert Fico sa ako mladý komunista po roku 1989 angažoval v Strane demokratickej ľavice, kde to dotiahol až na podpredsedu. Keď pochopil, že to vyššie nepôjde, začal byť nervózny. Ešte v máji 1999 striktne odmietal svoj odchod z SDĽ, považoval to za absolútWny nezmysel. Do konca toho istého roku však stihol nie len odísť, ale aj založiť vlastnú stranu SMER.

Od vzniku ju pragmaticky odmietal škatuľkovať ako socialistickú stranu, považoval to za nedôveryhodné a nepopulárne. Potom stretol skúseného komunistického ideológa Borisa Zalu. Ten mu poradil dať sa na tretiu cestu, vraj to znie populárne, moderne a tajomne. Robert Fico zavetril príležitosť a tak vznikol SMER – tretia cesta.

Ešte v roku 2003 odmietal označovať svoju stranu za socialistickú. O pár mesiacov na to mu poradili, že lepšie je byť socialistom ako tretím cestárom. Socializmu ľudia predsa len rozumejú – majú ho v živej pamäti. A tak vznikla strana Smer – sociálna demokracia.

Príbeh Roberta Fica je príbehom politického pragmatizmu, vypočítavosti a posadnutej túžby po moci. Vyzývame preto mladých ľudí na Slovensku, ktorým záleží na vlastnej slobode, aby povedali ficovmu populizmu svoje jasné NIE!

… jeden nikdy nevie, koho stretne Robert Fico nabudúce a akú ideológiu mu poradí