Miroslav Jurčišin
Členovia Občiansko–demokratickej mládeže sa v dňoch 19. – 23.5. zúčastnili festivalu, ktorý organizovala mládežnícka organizácia tureckej stredopravej politickej strany – AK PARTi.
Akcia prebiehala v tureckom hlavnom meste ekonomiky, Istanbule. Spomínaná politická strana má v tureckom parlamente z celkového počtu 550 kresiel 334 kresiel, čím sa z nej stáva najsilnejšia politická strana. To, že táto politická strana je najsilnejšou doplňuje aj fakt, že premiérom Turecka je predseda tejto strany Recep Tayyip Erdogan a prezidentom je zakladajúci člen strany Abdulah Gül. Táto politická strana sa považuje za konzervatívnu stranu, presadzujúcu liberálnu trhovú ekonomiku, a členstvo Turecka v Európskej únii.
V roku 2005 jej bolo udelené členstvo v Európskej ľudovej strane na pozícii pozorovateľa. Z našej mládežníckej organizácie sa tejto akcie zúčastnili traja členovia. Pred samotným festivalom, ktorý sa konal 22.5, sa o zábavu približne 85 delegátov z 50 zahraničných krajín postarala mládežnícka organizácia tejto strany. Mali sme veľmi zaujímavý program, ako napríklad večerná plavba na lodi, stretnutie s guvernérom mesta Istanbul, návšteva historických miest o ktoré v tomto meste nebola núdza. Bola nám taktiež priblížená história Turecka a okolitých častí, keďže s nami absolvoval 2 dni aj turistický sprievodca, ktorý rozprával o časoch minulých nami navštívených miest.
Samotný festival ako už bolo spomenuté prebiehal v nedeľu, 22.5.2011. Autobusom sme boli prevezení na ázijský kontinent, do mesta Kocaeli. Festival prebiehal na futbalovom štadióne. Zúčastnilo sa ho niekoľko desiatok tisíc fanúšikov vládnej strany AK PARTi. Festivalu sa zúčastnili významné osobnosti z politického života, ako aj premiér Recep Tayyip Erdogan, minister priemyslu a obchodu Nihat Ergun, minister práce a sociálneho zabezpečenia Omer Dincer a ďalší významní hostia. Táto politická strana je známa aj tým, že podporuje mladých ľudí, a v tomto tóne sa niesol aj prejav premiéra Edrogana. Rečnil aj o tom, že do školstva poputujú nemalé finančné prostriedky, či o tom, že každý študent dostane zadarmo ipad.
Znamenalo by to prechod na elektronické vyučovanie pomocou e-bookov. Po tom, čo sa tento festival skončil, nasledovala večera s predsedom mládežníckej organizácie tejto politickej strane medzi mestami Gebze a Koaceli. Tieto dve mestá organizovali spomínaný festival.
Celé stretnutie sa nieslo v priateľskej nálade delegátov z krajín ako Somálsko, Keňa, Sudán, Irak, Egypt, Maroko, ale aj z členov EDS z Maďarska, Belgicka, Moldavska, Poľska, Slovenska a mnohých ďalších. Táto akcia priblížila delegátom krajinu, ktorá leží na európskom aj ázijskom kontinente. Dala nám možnosť spoznať mladých ľudí z afrického a ázijského kontinentu, čím nám dáva aj priestor na rozšírenie prípadnej spolupráce mladých ľudí, ktorých drží pokope spoločná myšlienka. Myšlienka o demokratickej spoločnosti.