Hospodárske Noviny
„Že sa nehanbíte, chalani. Položte tie tyče a choďte domov,“ zakričal jeden z asi dvestočlennej skupiny odborárov na mladíka, ktorý včera pred ministerstvom práce transparentom obhajoval práva živnostníkov. Na poludnie, keď tam skupina asi dvadsiatich ľudí podporených členmi Občianskodemokratickej mládeže protestovala proti novele Zákonníka práce z obavy, že okliešti práva živnostníkov, dorazili tam aj dobre organizovaní odborári.
Členovia združení KOVO a Metalurg vyjadrili pred ministerstvom podporu šéfke rezortu Viere Tomanovej, ktorá bola v tom čase na zasadnutí vlády. „Nechaj ho, nejako si musí zarobiť,“ snažil sa odborára upokojiť jeho kolega, tiež odborár. Takýto emotívnych debát bolo včera v uliciach Bratislavy viac.
Konflikty neboli
„Ako mladí sme sa rozhodli podporiť živnostníkov. Ide nám o našu budúcnosť a voľbu práce,“ povedal pre HN Martin Kapitulík, ktorý zastupoval občiansku mládež. Novela podľa neho živnostníkov obmedzuje a dáva veľkú moc odborom.
O čo živnostníkom ide? – pýtame sa viceprezidenta zväzu živnostníkov Stanislava Čižmárika. Vysvetľuje, že pred ministerstvo ich dohnala obava z paragrafu 1 novely zákonníka. Majú obavu, že ich existenčne ohrozuje.
Ale v čom konkrétne? – oslovujeme prezidenta Slovenského živnostenského zväzu Petra Masára. „Ide o definíciu závislej práce. Máme veľkú obavu, že keď živnostníci uzavrú s nejakou firmou kontrakt na subdodávku, príde štátny inšpektor a označí ich prácu za závislú, hoci ňou nie je. Máme potom platiť pokuty alebo sa súdiť?“ V zákonníku bude totiž zamestnávanie živnostníkov zakázané.
Medzi odporcami a zástancami novely zákonníka k väčšiemu konfliktu nedošlo, hoci už predpoludním sa táto vzorka odborárov – kovákov zišla pri sídle Republikovej únie zamestnávateľov. Jej predstavitelia totiž rokujú s odbormi a vládou o novej podobe Zákonníka práce. Odborári chceli odovzdať Republikovej únii zamestnávateľov výzvu zo svojho protestného zhromaždenia. Podľa ochranky, ktorá areál obohnala „policajnou“ páskou, však v kancelárii nikto nebol. Ukázalo sa však, že to nebola pravda. O chvíľu prišiel medzi nich tajomník únie Martin Hošták. „Budeme s vami rokovať, ale na ulici sa to nedá,“ upozornil odborového predáka Emila Machynu. Ten zasa pripomenul, že zamestnávatelia sa odborárov nemusia báť, pričom ohradenie priestoru páskou označil za nekultúrne.
Od likvidácie k ochrane
Po príchode odborárov pred ministerstvo práce odišla šéfka rezortu z rokovania vlády. Na improvizovanom mítingu v zasadačke ministerstva sa porozprávala s odborármi, ako aj so zástupcami živnostníkov. Ministerka však najprv obvinila médiá z nekorektného informovania o novele zákonníka. Zopakovala, že vláda nechce živnostníkov likvidovať, iba chrániť vyrovnané pracovnoprávne vzťahy. Za slová, že živnostníci nemajú s veľkými fabrikami a odborármi problém, iba sa obávajú prvého paragrafu zákonníka, zožal Masár od odborárov potlesk. Pripustil totiž, že ak niekto robí pri páse alebo u zamestnávateľa a používa všetky jeho pracovné prostriedky, nie je živnostníkom. Pre HN vyslovil nádej, že ich požiadavku rezort práce zohľadní a živnostníci sa už nebudú obávať o svoju existenciu.
Odborári sa potom vybrali autobusmi do Národnej rady, kde sa stretli v poslancami.