Katarína Takáčová
V pondelok 23. septembra sa uskutočnila diskusia ODM Bratislava „Staré Mesto pre občanov alebo pre politikov?“. Staré Mesto je najfrekventovanejšia mestská časť Bratislavy, jeho problémy a kauzy preto riešia nielen miestni obyvatelia. Hosťami ODM boli poslanci mestskej časti Soňa Párnická a Ivan Bútora, obaja nezávislí, zvolení za iniciatívu Bratislava otvorene. Diskusiu zorganizoval a viedol Martin Horanský. Uskutočnila sa v útulných priestoroch Café Siesta na Laurinskej ulici.
Uvoľnená a otvorená diskusia sa niesla cez širokú škálu tém – dopravné systémy, cyklistické trasy = či skôr ich neexistencia na území Starého Mesta, netransparentné obchody s majetkom mestskej časti, čierne stavby, fungovanie poslaneckých klubov, práca miestnych poslancov, hodnotenie vhodnosti samosprávneho členenia Slovenska, ale aj Bratislavy z pohľadu mestskej časti a mesta, beztrestné ničenie historických pamiatok či špecifické postavenie Starého mesta v rámci Bratislavy. Poslanci nám vysvetlili, že často krát sú bezmocní v spleti protirečivých paragrafov, nejasnom výklade zákonov a zlej komunikácie štátnych inštitúcií. Takmer nevymožiteľné zákonné sankcie a neexistencia dostatočne efektívnej represívnej zložky zabraňujú konaniu vo viacerých oblastiach. Najviac bijúcou je zviazanosť rúk orgánov Starého mesta vnímajú obyvatelia pri čiernych stavbách. Pán Bútora spomínal aj svoju snahu o vybudovanie cyklotrasy na Dunajskej ulici, ktorá bohužiaľ stroskotala na neochote predstaviteľa polície, ktorý argumentoval rôznymi výhovorkami o ohrození bezpečnosti premávky. Nevyhli sme sa ani diskusii o situácií v bratislavskej SDKÚ-DS a vylúčení Záhradníkovej skupiny.
Vzhľadom na množstvo tém a obmedzenosť času nebolo možné všetky témy prediskutovať do hĺbky. Staromešťania, ako aj obyvatelia ostatných mestských častí, boli prekvapení nielen samotnou ochotou stretnúť sa s predstaviteľmi bratislavskej ODM, ale aj ich otvorenosťou. Dúfam, že sa v budúcnosti stretneme pri ďalších zaujímavých akciách.