Martin Manina
Tohtoročná letná univerzita EDS sa konala v Macedónsku v dňoch 16. – 22. júla 2007.Občiansko-demokratickú mládež na nej zastupovali Andrea Bakšayová a Martin Manina. Prvý deň podujatia účastníci strávili v hlavnom meste Macedónska, v Skopje. Hlavné mesto na nás zanechalo veľmi príjemný dojem. Členovia ODM sa zúčastnili na konferencii, ktorá bola zameraná na stretnutie s poslancami z národného parlamentu. Počas diskusie sme kládli fundované otázky a mohli sme prekonzultovať naše stanoviská aj s ostatnými členmi EDS. Martin Manina navodil zaujímavú diskusiu na tému rozvoj vedy a výskumu na vysokých školách. Na nasledujúci deň sa účastníci presunuli do krásneho mesta Ohrid, ktoré ja aj na zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Návštevníka mesto uchváti svojou polohou  pri jazere a horách. Ohrid má rozhodne svoje čaro a nezameniteľnú architektúru. Žiaľ, náš náročný program nám nedovoľoval zúčastňovať sa prehliadok mesta, no zato sme participovali na prednáške s ministrom financií Macedónska, pánom Slaveskym. Pán minister mal úprimný záujem na odovzdávaní skúseností slovenských reforiem. Slovensko označil za vzor, ktorý chce jeho krajina nasledovať. Počas rozhovorov medzi štyrmi očami sme sa zhovárali aj o harmonizácii daní, či daňovej reforme.

Najpodstatnejšou časťou letnej univerzity bolo zvolenie nového vedenia. Občiansko-demokratická mládež nominovala do kandidatúry na post podpredsedu EDS, člena VV ODM – Andreu Bakšayovú.  Iba jediný hlas jej chýbal nato, aby bola zvolená. Andrea je v EDS populárna, čo určite vo výraznej miere prispelo k prehĺbeniu pozitívneho image ODM. Kredibilta našej organizácie je vysoká a  partnerské organizácie pochválili tradične dobrú spoluprácu.

Počas ďalších dní sa Andrea Bakšayová a Martin Manina zúčastnili na rokovaní výboru pre európske záležitosti a ľudské práva. Hlavnou agendou  bola Ukrajina a obmedzovanie demokracie v Bielorusku. „ Zaujali sme spoločné stanovisko k Ruskej federácii. Znepokojuje nás, že Kremeľ využíva taktiku zastrašovania svojich susedov, aby si udržal mocenskú pozíciu. Mojim cieľom bolo aby  slovenská delegácia bola za rokovacím stolom aktívna a to sa nám rozhodne podarilo“ zhodnotil Martin Manina. Vo večerných hodinách sme absolvovali príjemné stretnutie s predsedom parlamentu, pánom Georgievskym. Na všetkých delegátov urobil dobrý dojem. Celý večer sa niesol v neformálnej a uvoľnenej atmosfére na pláži, v blízkosti hotela. Diskusia sa týkala najmä Macedónska ako budúceho člena Európskej únie. Andrea Bakšayová a Martin Manina spoločne vyjadrili želanie pri snahe o stabilizáciu krajiny, jej ekonomický rast a zvyšovanie životnej úrovne, aby sa Macedónka republika v budúcnosti stala členom elitného klubu najvyspelejších krajín Európy. Predseda parlamentu zaželal slovenskej delegácii veľa úspechov a vyjadril potrebu o prehlbovanie vzájomných bilaterálnych vzťahov. Príjemnou súčasťou podujatia bolo aj spoznanie a vykúpanie sa v Ohridskom jazere, ktoré sa pýši celou radou „naj“.

Za predsedu EDS bola znovuzvolená Ana Filipa Janine z Portugalska.

Zvolení podpredsedovia :

Ivan Delibasic – Srbsko
Kostas Doganis – Grécko
Ivan Gereci – Chorvátsko
Maja Mazurkiewicz – Poľsko
Hristina Runceva – Macedónsko
Andrea Solomonidou – Cyprus
Thomas Uhlen – Nemecko
Giovanni Vagone – Taliansko

Za secretary general bola zvolená Elizabeth Torkildsen – Nórsko.