SITA, www.teraz.sme.sk,
BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Občiansko-demokratická mládež (ODM) je zhrozená z návštevy Róberta Fica na recepcii k 48. výročiu komunistickej revolúcie na Kube, médiá o tom informoval predseda ODM Marián Klemon. Podľa ODM to nie je po prvýkrát, čo Róbert Fico prejavil svoj obdiv k diktátorskému režimu Fidela Castra. ODM premiérovi odporúča, aby zvážil svoje sympatie k režimu, ktorý väzní asi 330 politických väzňov, nevie zabezpečiť slušnú zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, kde väčšinu roka nefungujú dodávky elektrickej energie a ľudia sú odkázaní na štátne prídely potravín. Mladí demokrati veria, že predseda slovenskej vlády prehodnotí „svoj pozitívny postoj k diktátorskému režimu Fidela Castra a prestane svojim nezodpovedným konaním bezohľadne hazardovať s dobrým menom Slovenska a Slovákov v zahraničí“.

Opačný názor ako ODM zastáva Socialistický zväz mládeže (SZM). Účasť Róberta Fica na recepcii kubánskeho veľvyslanectva považujú mladí socialisti za „normálne stretnutie s politickými predstaviteľmi suverénneho a uznávaného štátu, ktoré nijakým spôsobom nepoškodzuje záujmy Slovenskej republiky“. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení, o ktorom médiá informoval predseda SZM Michal Frič, akúkoľvek kritiku premiéra SR, najmä zo strany exministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana, považujú za neopodstatnenú.

Predseda vlády R. Fico sa vo štvrtok večer zúčastnil na recepcii, ktorú usporiadalo veľvyslanectvo Kubánskej republiky v Bratislave pri príležitosti 48. výročia kubánskej revolúcie vedenej Fidelom Castrom. Okrem R. Fica sa na recepcii kubánskeho veľvyslanectva zúčastnili aj viacerí predstavitelia ministerstiev, parlamentu i podnikovej sféry. Podľa hovorkyne premiéra Silvie Glendovej sa predseda vlády, ak mu to pracovné povinnosti dovoľujú, pravidelne zúčastňuje na všetkých oficiálnych recepciách k štátnemu sviatku krajiny, ktorej veľvyslanec je akreditovaný na Slovensku a má sídlo zastupiteľského úradu v Bratislave.