„Dňa 19. októbra uviedol Miroslav Kollár novú knihu IVO Odkiaľ a kam na seminári Občiansko-demokratickej mládeže v Nitre, ktorá sa konala pod názvom Preraď na vyšší stupeň: participácia mladých ľudí na spoločenských aktivitách lokálnej úrovne. “ informuje portál Inštitútu pre verejné otázky v správe o prezentácii svojej novej knihy Odkiaľ a kam.

Sme radi, že IVO prijal naše pozvanie a v zastúpení Miroslava Kollára bola odprezentovaná táto nová publikácia o smerovaní jednotlivých segmentov občianskej spoločnosti na Slovensku, ale bola podnietená i zaujímavá diskusia. Tu sú niektoré myšlienky z nej:

Tvrdenie „Ak sa vykašleme na lokálnu úroveň, ono nás to dobehne“, je v prvom rade na vlastnej koži overenou múdrosťou. Nevedomosť ale vraj neospravedlňuje. Následky často znášame spoločne, a problémy ktoré prinesie apatické konanie sú často oveľa závažnejšie ako ich prvopočiatky. Preto treba bdieť nad verejnými otázkami.

Polemizovanie ohľadom politika, ktorý vzíde z občianskej spoločnosti bola kontrastná. Má naozaj zviazané ruky keď sa dostane do sfér nakladania s vecami verejnými. Je naše korporatívne dielo(štát) naozaj už samočinným telesom, kde fungujú iné pravidlá hry?

Politik by určite nemal ale zabudnúť na svoje korene, čo sa mnoho krát vzhľadom na zmenu prostredia a tým pádom celého sveta stáva. V istej miere ale Miroslav Kollár verí, že je tzv. „level mínus 1“, kde sa zoskupili ľudia, ktorých praktiky v politike odrádzajú od vyšších sfér a čakajú na svoju príležitosť. Sú iniciatívni, mladí, chcú pracovať a hlavne majú chuť niečo zmeniť.

Reakcia jedného z účasntníkov diskusie na istú skepsu: “ Ako môže byť človek sklamaný pri vedomí, že demokracia nie je stav ale proces!?  Nečakajme, stavajme už teraz, buďme kreatívny a zavrhnime apatiu, buďme zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete!“

Viac na: http://www.ivo.sk/7221/sk/aktuality/prezentacie-knihy-odkial-a-kam-20-rokov-samostatnosti-na-slovensku-a-v-cesku