Milí priatelia,

počas uplynulých mesiacov sa situácia na Ukrajine vyvíjala veľmi dramaticky. Proeurópske protesty, obsadenie Krymu Ruskou federáciou, boje vo východnej časti Ukrajiny, diplomatická a ekonomická vojna medzi Ruskom, Európskou úniou a Ukrajinou, demokratické voľby prezidenta Ukrajiny, toto všetko boli a sú udalosti ktoré hýbu politickým svetom a to nielen v Európe ale v celom svete. Ukrajina je na svojej ceste za demokraciou, za integráciu do európskych štruktúr ale táto cesta,  vzhľadom na históriu geografiu a geopolitické rozloženie, nebude pre Ukrajinu vôbec jednoduchá.

My v Občiansko-demokratickej mládeži (ODM) cítime ako svoju povinnosť pomôcť ukrajinským mladým ľuďom pri ich snahách o priblíženie sa k demokratickému svetu a k Európskej únii. ODM má dlhodobo veľmi dobré vzťahy s mládežníckymi politickými organizáciami na Ukrajine, ktoré boli okrem iného aj veľmi aktívne počas udalostí na Maidane. Počas našej návštevy Ukrajiny pred niekoľkými mesiacmi sme mali možnosť pozorovať okrem iného rozpor medzi tvrdeniami a opisom udalosti ktoré sa objavujú slovenskými médiách a realitou.

Aj preto sme sa rozhodli prijať možnosť, ktorá sa nám naskytla od nášho európskeho partnera European Democrat Students zúčastniť sa parlamentných volieb na Ukrajine ako oficiálny volebný pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Počas nasledujúcich dní od piatku 24. októbra do pondelka 27. októbra vám budeme pravidelne prinášať informácie o dianí na ukrajinských voľbách a to priamo z Kyjeva. Pre ďalšie informácie sledujte ODM Twitter  alebo Facebook Fan Page. Taktiež udalosti z Ukrajiny budeme naživo sprostredkovávať rádiu Expres.

 

Martin Tokár

predseda ODM