Katka Takáčová
Dnes sa v médiách zjavili takmer paralelne dve správy, jedna z Prahy a jedna z Bratislavy. Česká snemovňa presadila zníženie platov ústavných činiteľov a zraniteľnosť paušálnych náhrad. Táto zmena sa podľa MF Dnes dotkne skoro 5000 ľudí.Napriek tomu, že ušetrená suma nie je natoľko signifikantná, že by sa s nej dalo postaviť 100 km diaľnic, teda aspoň na Slovensku určite nie, ide o mimoriadne silné gesto k občanom. Ukázali solidaritu s «bežným » človekom, na ktorého dopady svetovej finančnej krízy doliehajú každodenne. Demonštrovali ochotu prispieť svojou troškou k oslabeným verejným financiám. A v neposlednom rade vyslali jasný signál, že si uvedomujú vážnosť ekonomickej situácie svojej krajiny, a sú odhodlaní vzdať sa svojich privilégií pre vyšší záujem.
V Bratislave parlament schválil návrh rozpočtu predložený MF SR. Napriek masívnemu prepadu daňových príjmov vláda plánuje zvýšiť výdavky o 15%. Deficit rozpočtu odhaduje na 3 746 000 000 eur, čo je po prepočítaní konverzným kurzom 112 852 000 000 Sk. Inými slovami, pán minister Jánošík PočJ&Tek považuje za zodpovedné minúť peniaze, ktoré nemá, a ktoré budú musieť splácať ešte jeho deti. Ak budú na Slovensku platiť dane, samozrejme. Vláda stále tvári, že finančnú krízu nechala stáť na slovenskej hranici a nedá jej víza. Miesto zodpovedného a seriózneho akčného plánu konsolidácie verejných financií a oživenia podnikateľského prostredia sa jednotliví predstavitelia vlády predbiehajú v socialistickej rétorike, prímajú absurdnú legislatívu a systematicky likvidujú ochotu zahraničných investorov prísť či ostať na Slovensku.
Kontrastné porovnanie s českými bratmi vrhá ešte ostrejšie svetlo na absolútne barbarstvo predvádzané vládnou koalíciou na Slovensku. Čo už. Veď každá hanba trvá len chvíľu. Podstatné je, že televízne archívy budú plne digitalizované, InteBlue nás nezažaluje za zrušenie jednostranne výhodnej zmluvy, a ten mýtny systém zaplatíme SkyToll aj z vlastného. Hlavne, že to nejako dobačujú do volieb a potom sa uvidí. A že Slovensko v roku 2014 pocestuje v čase späť do roku 1998? To už súdruhov z ÚV S.R.o nezaujíma.

Pozri tiež
http://zpravy.idnes.cz
http://tvnoviny.sk
http://ekonomika.sme.sk