Martin Horanský
17. november 2008 bol mimoriadne úspešný deň pre ODM, ale aj pre všetkých občanov milujúcich slobodu a zastávajúcich hodnoty liberálnej demokracie.

Ale poďme pekne po poriadku. Organizačný tím spoločného projektu OKS, ODM BA a Občanov proti totalite – protivládnej demonštrácie sa postupne zbiehal na Námestí SNP. Všetko šlo ako po masle, a prítomnej päťstovke ľudí sme sa hneď začali venovať. Ľudia dostali rôzne transparenty s heslami ako „slobodný trh“, „Fico Chávez“, „Stop totalite“, „Právny štát“ a iné. Obrovský úspech zaznamenali aj nálepky z kampane AntiFico, ktoré skutočne išli na odbyt. Nechýbali ani drevené transparenty a symboly ODM. Vypočuli sme si perfektné prejavy rečníkov ako František Šebej (OKS), Peter Tatár (OKS), Martin Manina (ODM BA), Martin Dinuš (Občania proti totalite), Ondrej Dostál (OKS), Fedor Gál (OKS) a iných. Potom sme sa presunuli v sprievode policajných zložiek k ministerstvu spravodlivosti. Tam sme minútou ticha vyjadrili úctu mŕtvej spravodlivosti a vyzvali sme k jej oživeniu, kým ešte nie je neskoro. Sprievod pokračoval k úradu vlády, kde akcia vyvrcholila montážou „Pamätníka neznámeho idiota“. Toho stvárňovala bezhlavá figurína s červenou kravatou, fľašou a „igelitkou“. Celé podujatie sa tešilo mimoriadnej mediálnej pozornosti, ako si budete môcť pozrieť v linkoch pod článkom.

Večer pokračoval v znamení kultúry v SND, kde prebiehal spomienkový koncert pri príležitosti 17. novembra pod záštitou Mikuláša Dzurinda, Pavla Hrušovského a Pála Csákyho. Vystúpili na ňom mnohé československé hviezdy ako napr. Iva Bittová, Zuzana Smatanová, Jan Kryl. Vypočuli sme si aj plamenisté príhovory všetkých troch opozičných lídrov. Atmosféra bola zosilnená premietaním dobových záberov z čias „Nežnej revolúcie“. Toto podujatie sa tešilo veľkej pozornosti občanov, čo podľa mňa zaskočilo aj samotných organizátorov.

Na záver sa delegácia ODM dostavila na recepciu do hotela Carlton, kde pokračovala v neformálnych rozhovoroch s predstaviteľmi modrých. Prial by som si, aby členovia ODM zažili čo najviac takýchto úspešných akcií. Gratulujem všetkým organizátorom za perfektné zvládnutie našej spoločnej demonštrácie a verím, že strategická spolupráca na stredopravej strane politického spektra sa bude ďalej prehlbovať.

Linky:
SME
Pravda