ODM
Niekoľko stoviek ľudí dnes prišlo na bratislavské Župné námestie vyjadriť podporu zachovaniu Špeciálneho súdu, ktorý Ústavný súd SR označil minulý týždeň za protiústavný. Postavili sa tiež proti mrhaniu peňazí občanov v rôznych pochybných tendroch ministerstiev. Zhromaždenie zvolali zástupcovia troch opozičných politických strán.

Súčasná vláda presadzuje podľa šéfa najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu veľkú aroganciu. „Prekvitá korupcia, primitívne útoky na opozíciu, médiá a menšiny,“ vyhlásil predseda SMK Pál Csáky. Podnetom na zorganizovanie podujatia, ktoré dostalo názov Za právny štát, za spravodlivosť na Slovensku, bolo minulotýždňové rozhodnutie Ústavného súdu SR.

Zástupcov politických strán tiež znepokojila kandidatúra súčasného ministra spravodlivosti Štefana Harabina na post šéfa Najvyššieho súdu SR. Ten je bez predsedu už viac ako sedem mesiacov, Harabin pred týždňom potvrdil, že na post bude kandidovať. „Nedovoľme, aby Mečiar a Harabin ovládli justíciu,“ vyhlásila poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

Na aroganciu a netransparentnosť súčasnej vlády upozornili aj zástupcovia Novej generácie, Občiansko-demokratickej mládeže, Via Nova a Kresťanskodemokratickej mládeže. Vypustili na protest 26 balónov, pod ktorými boli priviazané na zvinutých papierikoch kauzy kabinetu Roberta Fica. „Tak ako vzlietnu, tak do neba volajú,“ Povedal predseda ODM Ján Bučkuliak.
Občania na adresu vlády reagovali hlasnými výkrikmi Fúj! Hanba, hanba! Vystúpenia politikov sprevádzali hlasným potleskom a výkrikmi. Podporili ich aj herec Marián Geišberg či kňaz Anton Srholec. Mladých účastníkov protestu vyzvali, aby posolstvo z neho poslali ďalej aj vo svojich rodinách. Po zhromaždení niektorí politici zostali diskutovať s občanmi.