Denník Pravda
Pochod odborárov
Odborári z centra Bratislavy smerujú k parlamentu. (autor: ČTK)

19. júna 2007 17:00
Výlet asi tisícky odborárov z celého Slovenska do hlavného mesta položil bratislavskú dopravu na lopatky. Kým oni pokojne kráčali ulicami pred Národnú radu podporiť nový Zákonník práce, šoféri áut a cestujúci v mestskej hromadnej dopravy pol hodiny stáli v zápche. Väčšina z nich nevedela, kto zapríčinil kolaps, nadávkami preto častovali kdekoho.

Na tribúne pred parlamentom sa postupne vystriedali okrem odborárskych funkcionárov zo Slovenska a Čiech, ministerky práce Viery Tomanovej aj poslanci Národnej rady za Smer a HZDS. Pred zhruba tisícku odborárov sa odhodlala predstúpiť aj bývalá ministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ). K slovu sa však nedostala.

Iveta Radičová by si v dave odborárov veľa „kamarátov“ asi nenašla.

Obkolesili ju totiž rozvášnení zamestnanci a žiadali odpovede na svoje otázky. Medzitým vedenie odborov celú akciu skončilo. „Neskonale ma to mrzí, čakala som tu, chcela som sa ľuďom prihovoriť. Kým som odpovedala na otázky, nepočula som výzvu, že mám vystúpiť na pódium. Nik po mňa neprišiel. Teraz to vyzerá, že som sa s nimi nechcela stretnúť,“ nešťastne poznamenala.

Medzi zhromaždenými odborármi boli aj takí, ktorým zákonník nespôsobuje ťažkosti, viacerí však mali opačnú skúsenosť. „Dnes človek v práci drie, hrdlačí a zdravie si ničí. Zamestnancov treba viac chrániť. Ja už som na dôchodku, ale ľudia, ktorí v podniku stále robia, sú na tom biedne. Dva mesiace im firma nedala výplatu, nedostávajú gastrolístky! Preto som ich prišla podporiť,“ rozčuľuje sa bývalá zamestnankyňa Slovenských závodov technického skla v Bratislave Katarína Drgová. Na zhromaždenie si zúčastnení zamestnanci vybrali deň dovolenky, o odvoz autobusmi do Bratislavy sa im postarali podnikové odbory.

Celá akcia prebehla pod drobnohľadom polície, tá sa postarala aj o skupinku tridsiatich ľudí s protiodborárskymi heslami, keď na prinesenú šibenicu začali vešať bábku s výtlačkom Zákonníka práce. „Prišli sme vyjadriť svoj nesúhlas s novelou Zákonníka práce, považujeme ju za škodlivú. Je to podľa nás hazard so zamestnanosťou,“ vysvetlil počínanie hŕstky mládežníkov predseda Občiansko – demokratickej mládeže Slovenska Marián Klemon.