Tomáš Meravý

Pri príležitosti odvolávania ministra vnútra Roberta Kaliňáka dňa 29.1.2010 sa na pôde Národnej rady Slovenskej republiky zišli štyria mladí pravičiari, aby upozornili na to, že zlyhania Kaliňákovho rezortu nie sú izolovanými prípadmi, ale systematickými pochybeniami, svedčiacimi o neporiadku v rezorte a ministrovej ľahostajnosti.

My mladí  sa odmietame nečinne prizerať  na spôsoby, akým minister Kaliňák vedie ministerstvo. Namiesto ochrany a služby pre občanov, sa na každom kroku stretávame s chybovaním, či atakovaním slušných občanov zo strany polície vedenej práve pánom Kaliňákom.

Odmietame, aby jedným z kľúčových nástrojov hospodárskej politiky tejto vlády v boji proti hospodárskej kríze bolo vyberanie pokút od občanov a to v najvyššej možnej miere.

Chceme sa tiež ministrovi „poďakovať“ za propagáciu Slovenskej republiky v najznámejších zahraničných periodikách. Vieme, že je nesmierne ťažké dostať  sa na titulné strany prestížnych denníkov, no ministrovi sa to podarilo vďaka „bombovým“  manévrom. To je pre krajinu najlepšia (anti)reklama. Vyjadrujeme sklamanie, že aj po toľkých evidentných pochybeniach sú na Slovensku ľudia schopní akceptovať hrubé a arogantné zaobchádzanie. Pripisujeme to apatii, stratenému citu pre realitu a absencii kritického vnímania voličov vládnych strán. My mladí máme oči otvorené.

Chceme, aby Slovensko bolo vnímané ako slušná  a bezpečná krajina a za túto kauzu, ale aj mnohé  iné, si pán minister od nás vyslúžil kopačky.

Súčasťou protestu bolo aj ironické video. Peter Elek, Robert Sedlák a Alexander Kutka z Novej generácie a Tomáš Meravý z Občiansko-demokratickej mládeže v prezlečení, symbolizujúcom najzávažnejšie Kaliňákove kauzy (útek väzňov cez záchodové okno, upratovací tender, muži v čiernom, výbušnina), v ňom poďakovali ministrovi vnútra za odvedenú prácu a poslali ho na zaslúžený politický odpočinok. Tomáš Meravý, prestrojený za biznismena, zdôraznil katastrofálny dopad káuz pre imidž Slovenska v zahraničí:

„Som podnikateľ a obchodujem so zahraničím. V minulosti sme mali problém s imidžom – často si nás mýlili so Slovinskom. Tento problém už vďaka kauzám ministra Kaliňáka nemáme. To, že výbušnina bola zo Slovenska, už vie dnes celý svet, a preto nás aj všetci poznajú. Preto by som chcel aj za všetkých slovenských podnikateľov povedať: Vrúcna vďaka, pán minister!“