www.aktualne.sk
Bratislava – Ministerka práce Viera Tomanová sa môže pýšiť tým, že vlastní asi najznámejšieho psa na Slovensku.

Po tom, čo vláda na mimoriadnej schôdzi skritizovala novinárov, že v honbe za senzáciami zo súkromia ministerky omámili jej starého nemeckého ovčiaka, sa zvieraťa chopili mladí pravičiari a postavili na ňom kampaň proti zmenám v dôchodkovom systéme.

Samotná Tomanová vo štvrtok prezradila, že z príhody s jej psom možno vzniká nové porekadlo.

„Prosím ťa, daj mi už pokoj, som otrávený ako Tomanovej pes,“ citovala ministerka pred novinármi údajný výrok jedného zákazníka z obchodu z odevmi, ktorý sa vraj cítil zneistený prílišnou ochotou atraktívnej predavačky.

„Takže Tomanová sa dostala so svojím psom do nejakej ľudovej slovesnosti,“ dodala s úsmevom. Tomanová prezradila, že celý život mala v rodine mimoriadne múdrych a cvičených ovčiakov, ten súčasný však výcvik nedostal.

„Moja dcéra hovorí, že to je taký psík, ktorý by zlodejovi možno aj dláto podal,“ opísala ministerka mierumilovnú povahu svojho zvieraťa.

Iniciatívu mladých opozičných politikov, ktorí vo štvrtok predstavili kampaň proti jej plánom na oslabenie súkromného sporenia na dôchodky prostredníctvom stránky www.tomanovejpes.sk, ministerka zhodnotila zhovievavo.
A kam sa vyberiem teraz?

„Mladí ľudia majú právo na to, aby robili aktivitu, akú robia. Ak ju robia zábavným spôsobom, je to v pohode,“ podotkla a vyzvala aktérov kampane na diskusiu na jej internetovom blogu.

Aféra s omámeným psom vznikla po tom, čo premiér Robert Fico vyhlásil v parlamente, že koncom augusta neznámy fotograf dvakrát prenikol na ohradený pozemok Tomanovej a uspal aj strážneho psa.

Vláda na mimoriadnej schôdzi odporučila generálnemu prokurátorovi, aby incident prešetril.

Tomanová potvrdila, že v prípade už vypovedala aj s dcérou na polícii. Vypovedať by ešte mal ďalší svedok, dodala.