Nový čas
BRATISLAVA – Kampaň Tomanovej pes ti dôchodok neochráni na podporu petície na ochranu II. dôchodkového piliera spustili dnes mládežnícke organizácie SDKÚ-DS Nová Generácia, Občiansko-demokratická mládež, Kresťanskodemokratická mládež Slovenska a Mládežnícka organizácia SMK – Via Nova.

Mladí pravičiari kampaňou vyjadrujú nesúhlas s navrhovanými zmenami dôchodkového sporenia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej.

Tomanovej psa ako nosič kampane si zvolili organizácie na základe medializovanej kauzy, ktorú považujú za absurdnú rovnako ako konanie vlády. „Ten pes sám osebe nám je veľmi sympatický, dokonca dnes je to symbolické, je medzinárodný deň zvierat. V podstate je v tomto celom úplne nevinne, my, samozrejme, sa toho psa nechceme nejakým spôsobom dotknúť, ani nechceme hazardovať s morálnymi a etickými normami, ide čisto len o techniku,“ povedal dnes novinárom Peter Markovič z Novej Generácie.

Hlavným nosičom kampane je blog www.tomanovejpes.sk. Dopĺňajú ju samolepky, pohľadnice a dva billboardy v bratislavskej Mlynskej doline, na ktorých figuruje kreslený psík s vyplazeným jazykom ležiaci na chrbte s labkami dohora. „Na webovej stránke nájdete blogujúceho Tomanovej psíka, ktorý vysvetľuje, prečo sa pridal na našu stranu, prečo podporuje túto petíciu, a prečo vyzýva najmä mladých ľudí, aby túto petíciu podporili,“ priblížil Marián Klemon z ODM.

Mladých ľudí na iniciatívu a petíciu budú upozorňovať aj dobrovoľníci mládežníckych organizácií. Zmeny navrhované
reklama
ministerkou práce podľa mladých pravičiarov idú proti záujmom mladých ľudí v oblasti dôchodkov.

Podľa organizátorov ide o nízkonákladovú kampaň (iba dva billboardy) a na nákladoch sa podieľajú spoločne. Petíciu nie je možné podporiť na internete. Kvôli väčšej právnej sile musí byť fyzicky podpísaná, aby ju mohli predložiť do parlamentu.

Petičnú akciu za zachovanie II. dôchodkového piliera spustila SDKÚ-DS 1. októbra. Organizátori kampane žiadajú zachovať dôchodkovú reformu ústavným zákonom, aby sa z nej ďalšie vlády nesnažili robiť trhací kalendár. Podľa hovorkyne predsedu vlády SR Silvie Glendovej je petičná akcia plne v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR.