Žilinský Večerník, Martina Sukeniková

Združenie Občiansko-demokratická mládež (ODM) v spolupráci s Mestským divadlom Žilina zorganizovala v stredu 16. decembra o 19. h už druhé predstavenie v rámci projektu Mladí do divadla. Hlavný organizátor Andrej Matušinský z ODM vysvetlil, prečo a ako vlastne myšlienka projektu vznikla:
„Naším cieľom je priblížiť mladým ľuďom kultúru, konkrétne divadlo, pred ktorým, bohužiaľ, v poslednej dobe väčšina uprednostňuje kino. Zisťoval som medzi študentmi dôvody, prečo je to tak, a odpovede boli často rovnaké – predstavenia sa im zdali oproti kinu drahé a nemali ísť s kým, keďže pravdepodobnosť, že v divadle stretnú rovesníkov, nie je veľká.“ Nápad zrealizovaný pod názvom Mladí do divadla teda zareagoval na obidva spomínané dôvody a odstránil ich. Každý, kto má študentský preukaz, ISIC alebo kartu Euro26 si na vybrané predstavenie v Mestskom divadle Žilina môže kúpiť lístok len za 3 €, čo je viac ako polovičná zľava. A keďže mesačne sa v rámci projektu odohrá len jedna hra, stretne sa počas nej v publiku naozaj výnimočne veľa mladých. „Na prvom predstavení v novembri bolo zo 190 divákov asi 110 študentov,“ spresnil Andrej Matušinský. Práve on spolu s pracovníkmi divadla aj vyberá hry vhodné pre mladú generáciu, aby jej boli blízke tematicky, spracovaním aj jazykom. Ďalším bonusom projektu je možnosť zostať po predstavení na besede s hercami a vo veľmi uvoľnenej a príjemnej atmosfére sa s nimi zoznámiť a porozprávať. Návšteva divadla sa tak pre študentov opäť stáva niečím príťažlivá a lákavá. Po prvej hre Mobil sa mnohí zišli v kaviarni Komédia a aj s hercami sa výbornebavili.

Ako druhá bola 16. decembra pre mladých ľudí pripravená divadelná hra Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút v réžii Martina Čičváka. Komédia o tom, čo všetko potrebujete vedieť o Shakespeareovi, ale doteraz vám to ešte nikto nepovedal, sa stretla s nadšenými ohlasmi publika a napriek svojmu dvojhodinovému trvaniu vôbec nenudila. Málokto by predsa čakal, že príbeh o Macbethovi bude „zarapovaný“, všetky hlavné hrdinky budú pred smrťou vracať a do príbehov za zapletie aj Dracula, ktorého najslávnejší dramatik všetkých čias vôbec nenapísal. Moderné a vtipné spracovanie prehľadu tvorby Williama Shakespeara mladých ale aj starších divákov očividne bavilo a po predstavení odmenili zohratú partiu hercov neutíchajúcim potleskom. Projekt Mladí do divadla má už teraz naplánované pokračovanie na január, kedy v sobotu 23. januára 2010 ponúkne hru Push Up 1-3 v réžii Eduarda Kudláča. Mestské divadlo Žilina spolu s ODM vás na ňu všetkých srdečne pozývajú.