Michal Fiabáne

Žilina, 20. 11. 2009 – Pri príležitosti 20. výročia udalostí 17. novembra 1989, bude miestny klub ODM – Občiansko-demokratickej mládeže, v spolupráci s mestom Žilina, organizovať podujatie s názvom Spomienky na Absurditu. V piatok, 20. novembra v dopoludňajších hodinách vyrastie na Mariánskom námestí malý ostrovček totality, kde budú mať Žilinčania možnosť vychutnať si dobovú hudbu a tlač, literatúru s tematikou pádu komunizmu, tovar, ktorý pred 20 rokmi zdobil regály obchodov, ale dnes sme naň už takmer zabudli, fotografie z demonštrácii a to všetko v atmosfére krajiny za „železnou oponou“ umocnenej pionierskymi kostýmami, či členmi VB.

Podujatie bude trvať od 10:00 až do večerných hodín. Vstup je voľný.

Cieľom akcie je pripomenúť si študentské demonštrácie z novembra 1989, informovať verejnosť, ktorá už pomaly zabúda na podobu predošlého režimu ako aj na samotné novembrové dni. Zároveň Spomienky poukážu na absurditu, ktorá sa s každodenným životom pred 89-tym spájala – a to zábavnou formou ako aj pomocou faktov a obrazového materiálu. V neposlednom rade si pripomenieme deň, ktorým sa pre našu krajinu začali obrovské zmeny a prechod k slobode, ktorú máme už 20 rokov a ktorá by sa pre nás nikdy nemala stať samozrejmosťou.

Súčasťou podujatia bude aj prieskum informovanosti verejnosti o udalostiach roku 1989 v podaní študentov Fakulty sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne