Jakub Buzinkay
Milí odmkári, v dňoch 3 až 6 septembra, sme sa Ja (Jakub Buzinkay) a Maťo Solik zúčastnili za našu organizáciu letnej školy a zároveň konferencie DEMYC-u v chorvátskom Zadare. V tomto reporte Vám trochu priblížim, o čo vlastne išlo a ako to prebehlo.

DEMYC- Democratic Youth Community of Europe, je jedna z najväčších mládežníckych organizácii v Európe, ktorá združuje pod sebou prevažne konzervatívno-demokratické mládežnícke organizácie takmer zo všetkých Európskych krajín – naša ODM nie je výnimkou.

Cestu sme spojili s našimi maďarskými kamarátmi z Fideszu (ktorí tam šli s cieľom získať status plných členov). Keďže Budapešť je značená naozaj otrasne, tak po pár hodinách vzájomného hľadania sme mohli vyraziť. Do Zadaru sme dorazili niečo pred 22-00 hodinou vyhladovaný, ale akurát, aby sme stihli večeru, ktorá sa podľa zaslaného programu podávala do 22hej.

Nadšenie z nádherného 4* hotela vypršalo vo chvíli, keď nám sympatická hnedoočka na recepcii oznamuje, že večeru sme zameškali. No smola, ideme sa teda privítať s ďalšími účastníkmi. Úsmev na tvári sa nám opäť vracia hneď po tom, ako nám Antonio (podpredseda DEMYC-u) podáva modré pásiky znamenajúce all inclusive v bare. Poberáme sa na izby reprezentatívne sa nahodiť na to, aby sme následne po nejakej hodine zistili, že všetci šli niekam preč do mesta, nevedno kam. Hmm tak si dame aspoň nejaký ten drink pri bare – tak asi nie, all inclusive vraj platí len do 22hej a bar už aj tak budú zatvárať. Ja sa teda poberám na recepciu precvičiť angličtinu s recepčnou. Opäť smola, recepčná tam už nie je, namiesto nej je tam nejaký malý chlapík. Tak to už teda stačilo, vzápätí to všetko zmyl poriadny lejak a my sme spravili najlepšie čo sme mohli a šli spať.

Na programe druhého dňa boli prednášky, prezentácie a prejavy špeciálnych hostí už od skorého rána. Pri pohľade na niektorých delegátov som bol naozaj vďačný, že včerajšok sme mali taký pokojný. Témy boli rôzne, o procese európskej integrácie a o dôležitosti integrácii Chorvátska do EÚ. O chorvátskom cestovnom ruchu mal prednášku chorvátsky minister pre turizmus (minister of sea). Niektoré prezentácie boli lepšie, niektoré horšie, za niektoré by sa hanbil aj lepší študent gymnázia o to viac, že išlo často o ľudí zastávajúcich významné pozície. Mňa osobne najviac zaujala prezentácia popredného profesora európskych štúdií Zagrebskej univerzity o Lisabonskej zmluve.

Podvečer nás čakal autobus do centra mesta, kde nás privítal starosta Zadaru. Po krátkom príhovore nasledovala prehliadka historického centra mesta zakončená na veľkom móle s výhľadom na západ slnka sprevádzanom rôznymi zvukmi vychádzajúcimi cez špeciálne vyrobené otvory v móle. Bolo to naozaj veľmi estetické 😀

V záverečný deň sa konal kongres, spojený s niektorými prezentáciami o ekonomicky vyspelých regiónoch EÚ, potom niečo s businessom – čoho pointa mi akosi unikla a správy ohľadom spravovania financií. Najdôležitejšími výsledkami rokovaní bolo udelenie plného členstva našim južným susedom z Fideszu, potvrdenie statusu observera s dobrými vyhliadkami pre získanie plného členstva v budúcnosti pre Novú Generáciu a zrušenie statusu observera pre Bieloruských kolegov, ktorí si nesplnili záväzné povinnosti. Rokovania boli skrátené do 13tej (pôvodný plán bol do 17tej) a tým pádom sa neformálna časť pri bare a pri bazéne mohla začať oveľa skôr. S hrdosťou oznamujem, že som pokoril predsedu DEMYCu v alkoholickej súťaži ešte pred slávnostnou večerou, žiaľ odvtedy ho už nikto nevidel – až na druhý deň pri odchode. (na Isladne toho asi veľa neznesú :D). Po slávnostnej večeri (nejaké potvory s klepetami) sme šli všetci spoločne na najväčšiu zadarskú diskotéku, kde sa poniektorí zabávali až do rána bieleho…

Čo by som na záver ešte dodal? Asi len toľko, že DEMYC summer school bola organizačne zvládnutá na naozaj vysokej úrovni. Spoznali sme tam množstvo zaujímavých a úspešných mladých ľudí a dozvedeli sa veľa dôležitých informácií. Ďalšie veľé plus bolo, že som si mohol opäť po dlhšej dobe precvičiť angličtinu.

PS: Chorvátky sú dosť nudné, pretože až na niektoré výnimky sa odmietajú baviť s nechorvátmi a nebude to len ich slabou angličtinou