Katarína Takáčová
V dňoch 24. – 27. augusta sa vo Váhovciach pri Galante už po deviaty krát konala Letná univerzita slovensko-maďarského priateľstva. Tohtoročná téma podujatia bola „Znalostná ekonomika ako spoločná perspektíva mládeže z krajín V4.

Zástupcovia mládežníckych organizácii zo Slovenska, Maďarska a Českej republiky v neformálnej atmosfére debatovali o úlohách mládeže pri tvorbe politiky, či vzájomných vzťahov svojich krajín. Spolu s bývalým splnomocnencom vlády pre prechod na euro, Ivanom Štefancom, sme sa venovali problematike prechodu krajín V4 na spoločnú euromenu. Prorektor Vysokej školy manažmentu Jozef Hvorecký nám predstavil svoj, dlhoročnými skúsenosťami podložený, pohľad na vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku. V ďalšej panelovej diskusii sa lídri mládežníckych mládežníckych politických organizácií z krajín V4 venovali prezentácií inovatívnych spôsobov vedenia kampane pred voľbami vo svojich krajinách.
Po náročných diskusiách sme sa mohli uvoľniť pri minigolfe, volejbale, alebo sa vybehať pri tenise. Večerné posedenia pri dobrom vínku nám spríjemnili kapely Sexit a Waterfall.

Perfektná atmosféra na podujatí a nádherné prostredie vodnej nádrže Kráľová docielili, že účastníci opúšťťali Kaskády s kopou príjemných spomienok, zážitkov a s novými priateľmi.