Katarína Takáčová, Michal Bozó
Organizáciu Letného kempu Občiansko-demokratickej mládeže si tento rok osvojil predseda ODM Vysoké Tatry Patrik Kolesár. Zvolil nádhernú lokalitu, kráľovské mesto Kežmarok, ktoré suverénne obhájilo svoj druhý názov Perla pod Tatrami. V hoteli Štart sa vo štvrtok večer, 12. júla, začali pomaly zbiehať a zoznamovať účastníci kempu. Hneď prvý večer sa rozpútali diskusie a mnohí podcenili vstávanie na druhý deň. V piatok ráno na nás organizátori prichystali náročné outdoorové aktivity – celodenný pochod Kežmarským chotárom alebo alternatívne návštevu Aquacity v Porade, s možnosťou návštevy Popradu a Spišskej Soboty. Pobyt v popradskom Aquacity si užili najmä milovníci otužovania a kúpania sa v zatvorených bazénoch. Hanbliví členovia ODM sa zase mohli uvoľniť v parných saunách, v ktorých nefungovalo osvetlenie. Všetci labužníci si akiste najviac vychutnali bar v bazéne, kde slabých 0,25 cl Becherovky predávali ako 0,4 cl za bratislavských 80 Sk. V Poprade sa pravdepodobne rozhodli stierať regionálne rozdiely zvyšovaním významných položiek v spotrebiteľskom koši.

Druhá skupinka pozostávajúca z jedenástich odvážlivcov teda pokračovala v kempe túrou po Kežmarskom chotári. Hneď na začiatku nás donútila organizátorka bežať na autobus, ktorý chodí len počas školského roka, ale aspoň sme sa rozcvičili. Samotná túra sa niesla najmä v znamení debát. Počnúc Hizbaláhom, cez Kosovo a Bosnu, pokračujúc domácou politickou scénou a Slovenským štátom sme prediskutovali asi všetky možne aj nemožné témy, ktoré sa len v pravicovom prostredí dajú rozoberať. Týmto spôsobom nám túra prešla veľmi rýchlo a Zelene pleso sme dosiahli už po druhej prehánke. Pár odvážlivcov risklo aj vyprážaný syr za nesociálnych 190 SK. Nasledoval polhodinový, približne hodinu trvajúci výstup na Biele pleso, kde nás návštevou potešila nebojácna líška. Pre nás Bratislavčanov to bol naozaj nezabudnuteľný zážitok. Nakoniec sme úspešne zvládli zostup a v pokoji dorazili na chatu. 25 km dá Bratislavčanovi veru poriadne zabrať.

Po večeri nasledovalo posedenie pri ohni, kde sme s pani Janou Kalinčíkovou diskutovali o možnostiach rozvoja cestovného ruchu v Tatrách. Ostrú polemiku vyvolala najmä otázka, či je za cestovný ruch v Tatrách zodpovedný štát, alebo je jedinou cestou udržateľného a dlhodobého rozvoja tejto oblasti iniciatíva súkromného kapitálu, podobne aj iná otázka, či sa naše veľhory majú orientovať na letnú turistickú alebo zimnú lyžiarsku sezónu, aká je rozumná miera ochrany prírody a jej komerčného využitia.

V sobotu ráno účastníkov Patrik Kolesár previedol historickým centrom Kežmarku. Mesto dostalo kráľovské práva už v 13. storočí. Zachovaná architektúra odráža historickú ekonomickú prosperitu. Každého upútal hrad, bazilika Svätého kríža či kežmarská zvonica, jedna z najstarších renesančných na Slovensku či evanjelické lýceum s rozsiahlou školskou knižnicou. Po prehliadke mesta nasledovali športové aktivity. Na svahu pri hoteli sa rozpútali airsoftové a tenisové súboje. Predseda ODM Vysoké Tatry vyhlásil beh okolitými kopcami. V sobotu večer dal organizátor slávnostne vztýčiť vlajky Kežmarku, ODM a Slovenskej republiky, a odzvonil otvorenie diskusie „Quo Vadis Slovensko“ s poslancom NR SR Pavlom Frešom a manželmi Bohušovcami z Tatranskej Lomnice. Patrik slávnostne vyhlásil výsledky behu Kežmarskou vrchovinou a odovzdal putovný pohár Mariánovi Klemonovi. Pri neformálnej diskusii postupne zmizlo pečené prasiatko aj guláš, kulisu robila živá goralská kapela. Pri praskajúcom ohni diskutovali ODMkári, Mladí liberáli a predstavitelia Nadácie F. A. von Hayeka. V nedeľu sa všetci rozlúčili a rozpŕchli sa do rôznych kútov Slovenska.