Denník SME
Robert Fico tvrdil, že ho chceli podplatiť, ale neoznámil to. Polícia nič nevyšetrila.

BRATISLAVA. Vyšetrovanie úplatku, ktorý mal niekto ponúknuť premiérovi Robertovi Ficovi sa skončilo. Hovorca policajného prezídia Martin Korch SME potvrdil, že trestné oznámenie Občiansko-demokratickej mládeže polícia odmietla. Urobila tak potom, čo vypočula zástupcu ODM a ešte minulý rok aj premiéra. Ten podal k veci vysvetlenie, ktoré polícia neupresnila.

Fico na konferencii Klubu 500 povedal: „Keby som bol býval súhlasil hneď na začiatku s takým postupom Transpetrolu, aký bol pripravený, do konca života nemusím ani ja, ani mojich pätnásť generácií pracovať.“ Politici ho vyzvali, aby to vysvetlil, ale jeho hovorkyňa vtedy povedala, že „to by mohol podávať trestné oznámenia od rána do večera“.

Na premiéra podala trestné oznámenie ODM a špeciálny prokurátor sa neskôr s riaditeľom Úradu boja proti korupcii dohodli, že Fica vypočujú. Nezistili však nič, čo by nasvedčovalo, že došlo k trestnému činu. Predseda ODM Marián Klemon povedal, že rozhodnutie rešpektujú, „ale správanie Roberta Fica považujeme aj naďalej za nemorálne a nehodné premiéra“. Podľa nich mal Fico orgány činné v trestnom konaní informovať dobrovoľne. „Robert Fico nám týmto dokázal, že jeho deklarovaná vôľa bojovať voči korupcii nie je úprimná a svojím konaním v skutočnosti napomáha rozvoj korupcie na Slovensku,“ myslí si Klemon.

Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová len povedala, že rozhodnutie polície rešpektujú.

Polícia sa už raz Ficovými výrokmi o korupcii zaoberala – týkali sa SPP, kde podľa Fica boli pri privatizácii zneužívané informácie. Výroky sa nepotvrdili, vyšetrovanie zastavili.