Ladislav Kavecký
ŽILINA. Po dvadsiatich rokoch sa do Žiliny vrátil socializmus. Verejná bezpečnosť, pionieri, vekslák, Tuzex, transparenty s budovateľskými heslami a iné fragmenty z čias totality.

„Po dvadsiatich rokoch od revolúcie najmä mladí ľudia nevedia, alebo ani nemôžu spomenúť, čo to znamenalo, žiť v neslobode a totalite,“ povedal Ján Bučkuliak, predseda Občiansko-demokratickej mládeže.

Ukázali roky neslobody

Mladí pravičiari a Mesto Žilina predstavili na Mariánskom námestí podujatie Spomienky na absurditu. Pri príležitosti 20. výročia novembra 1989 tak chceli pripomenúť podobu predošlého režimu a revolučné novembrové dni. Poukázali na absurditu, ktorá sa pred 89-tym spájala s každodenným životom. Zvolili kombináciu zábavnej formy a faktov.

„Snažíme sa ilustrovať, ako to vyzeralo v rokoch neslobody. Na veci, na ktoré si spomínajú už len naši rodičia alebo starí rodičia,“ pokračoval Bučkuliak. Ľudia si podľa neho nevážia, čo majú. Na ostrove totality si mohli uvedomiť, čo všetko majú v rámci demokracie.

Hoci mladí organizátori nemajú osobnú skúsenosť s režimom, informácie čerpali od rodičov, starých rodičov a z literatúry. Nechýbala dobová hudba, tlač, literatúra s tematikou pádu komunizmu, tovar, ktorý bol pred 20 rokmi na regáloch obchodov, fotografie a dokumenty.

Nostalgické ročníky

Pri stánku Tuzex stála aj Žilinčanka Vilma Uhrínová. V jej slovách bola pri pohľade na exkluzívny zahraničný tovar z minulosti nostalgia. „Možnože ešte niektoré máme aj doma,“ povedala. Najviac sa jej cnie za zárukou zamestnania pre každého „Pokiaľ sa človek nestaral do politiky a viedol normálny život, dalo sa to zniesť,“ skonštatovala o bývalom režime.

Pri stánku s dobovou tlačou si zväčša starší ľudia listovali napríklad v novinách Rudé právo. Svoje zberateľské kúsky tu vystavil Art Weiner z Trenčína. Nad nostalgiou krútil hlavou. „Mali prácu, bol lacný chleba. Ale predsa hovorím, keby som si mohol vybrať medzi slobodou a chlebom za 50 halierov, radšej si vezmem tú slobodu,“ povedal.

Obavy z návratu

Skladanie pionierskeho sľubu vyvolalo úsmevy. Vážne sa ale občiansky demokrati zamýšľajú nad súčasným politickým vývojom na Slovensku. „Niektoré kroky súčasnej vlády nás trochu znepokojujú. Obávame sa, aby sa niektoré negatíva, ktoré tu 40 rokov, znovu nepreniesli do normálneho života,“ dodal Bučkuliak.

Originálny článok nájdete tu.