Skupina mimovládnych a mládežníckych organizácii pod vedením Občiansko-demokratickej mládeže s podporou: Mladí liberáli, Nová Generácia, Kresťanskodemokratická mládež Slovenska a Via Nova-ICS protestovala proti zatknutiam z 19. decembra 2010 na protivládnych demonštráciách v Bielorusku a požadovať okamžité prepustenie všetkých väznených ľudí, vrátane 20 ročnej bieloruskej aktivistky a študentky Anastasie Palazhanky.

„Chceme zdôrazniť, že bieloruská opozícia nie je sama, že má partnerov a pochopenie vo svete. Bielorusko musí byť pod tlakom Európskej únie a celého demokratického sveta, aby zatknutých prepustili. Svet oprávnene označuje Bielorusko ako poslednú európsku diktatúru, čoho dôkazom bol aj tento ohavný akt bieloruských štátnych orgánov. Toto chceme vyjadriť aj protestnou akciou v pondelok“, spoločne vyhlásili mládežnícke organizácie.
Anastasia Palazhanka, iba 20-ročná podpredsedníčka najväčšej opozičnej mládežníckej organizácie v Bielorusku „Molody Front“ je dodnes vo väzení. Napriek jej mladému veku môže byť obvinená podľa povestného paragrafu 293 odseky 1 a2 bieloruského trestného kódexu, za čo jej môže byť vymeraný trest až 15 rokov.

Účastníci protestu požiadali o stretnutie s veľvyslancom Bieloruska a mienili sa ho opýtať, kedy budú zatknutí z demonštrácii z 19. decembra 2010 prepustení, osobitne Anastasie Palazhanky. Vo väzeniach sa podľa posledných informácií nachádza ešte 26 bieloruských demonštrantov vrátane niekoľkých kandidátov opozície na post prezidenta Bieloruska.
Protest organizovala Občiansko-demokratická mládež.