Martin Kulich, predseda ODM Hlohovec, predseda Republikovej rady

Včera 10.1. sa konala v mnohom malá, ale významná udalosť. Mladí za mrežami. Okolo 15. hodiny sme sa zhromaždili pred bieloruskou ambasádou. Prišli členovia Občianskodemokratickej mládeže, Mladých liberálov, Novej generácie a Kresťansko-demokratickej mládeže. Náš protest prišli podporiť aj mnohí koaliční poslanci a potešil nás aj veľký počet novinárov.

Veľvyslanectvo sme zamkli na symbolických 15 minút, počas ktorých sa vyjadrili zástupcovia mládežníckych organizácií, ako aj pán poslanec Osuský. Následne sme chceli odovzdať ambasádorovi listinu s našimi otázkami, čo sa nám však nepodarilo, lebo sa v tom čase nachádzal na novoročnom stretnutí so Zlým prezidentom v Grasalkovičovom paláci. Tak sme sa vybrali za ním. No lenže milý pán veľvyslanec sa rozhodol medzičasom opustiť toto veľkolepé stretnutie a už sme ho nezastihli. Minuli sme ho asi o 3 minúty. Pozoruhodné bolo, koľko ľudí prišlo aj sem, a to napriek tomu, že prezidentský palác nie je tak blízko ambasáde a vonku bolo dosť chladno.

Ešte fascinujúcejšie bolo, keď boli ochotní ísť opäť pred veľvyslanectvo, kde už bol aj nami prenasledovaný zástupca Bieloruska. Opäť sme sa snažili o zodpovedanie našich otázok. Bolo však evidentné, že ani naše zvonenie, ani hlasné pískanie ho nijako nevyrušuje a nijako ho nevyprovokuje, aby nás prijal.

Preto sme ukončili dobýjanie ambasády v dosť veľkej zime a odišli sme. No nie s pocitom neúspešnosti. Ale s nádejou, že sme Naste, ale aj ostatným poslali jasný odkaz: „Sme s vami abojujeme za vás!“.