1237572_562885270426439_1192523206_nObčiansko-demokratická mládež si vyhrnula rukávy a pustila sa do novej občianskej aktivity. V novembri nás očakávajú voľby do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) a nakoľko sú to voľby, ktoré sa potýkajú s rekordne nízkym záujmom voličov, rozhodli sme sa to zmeniť a ukázať mladým ľuďom, že „vúcky“ majú svoj význam a zmysel.

ODM si prizvala na pomoc fiktívnu postavu, ktorá sa volá Samo. Zhmotnili sme ju v podobe figuríny, ktorú môžte vidieť aj na facebookovskej stránke (link dole). Samo je zdatný chlap s vážnou tvárou, ktorá sa pre istotu tvári neutrálne. Povahou predstavuje typického slovenského občana. Nepohne ani brvou a poslušne mlčí ku všetkému. Má rád svetlú výčapnú desinku a posedenie v krčme s chlapmi. Rád diskutuje o tom, akí sú politici neschopní. Rád mudruje aj o tom, ako by mali veci fungovať, ale nič nespraví preto, aby skutočne fungovali. Samo je symbolom našej nečinnosti a lenivosti, hoci veľmi dobre vie, čo by sa v našej krajine malo zmeniť. Na druhej strane je najaktívnejší občan, pretože zvyčajne hádžeme svoju zodpovednosť za naša krajinu na jeho plecia. Veď nejako sa to urobí SAMO.

Každý človek chce rozhodovať o svojom každodennom živote, každý z nás plánuje to, čo bude robiť zajtra, pozajtra, o týždeň, o mesiac, ale uniká nám, že sú existujú miesta, kde za nás rozhoduje niekto iný. Komu sme ich zverili? Samospráva sa právom cíti sama. Cíti sa opustená svojimi voličmi, ktorí ju permanentne každé štyri roky nechávajú v štychu. Táto verejná sféra sa nás týka rovnako, ako tá súkromná. Prečo na ňu kašľať? Veď chceme jazdiť po lepších cestách, chodiť do moderných škôl, či nemocníc. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa zvyčajne potýkajú s nízkou účasťou voličov. Akoby samosprávny kraj, ktorého je naša obec, či mesto súčasťou, pre nás neexistoval. Je to predsa priestor, kde sa odohráva náš každodenný život.

samo final

Touto iniciatívou chceme upriamiť pozornosť na to, že samosprávne kraje v súčasnom usporiadaní nie sú vôbec také bezvýznamné ako sa zdá. Disponujú dôležitými kompetenciami a takisto veľkým rozpočtom. Zriaďujú stredné školy, nemocnice, spravujú divadlá, múzeá, cestnú infaštruktúru,… Preto si myslíme, že občania by im mali venovať väčšiu pozornosť. Ísť voliť, ale potom aj kontrolovať tých, ktorým zverili do rúk veľkú zodpovednosť.
Tak nenechaj v tom svoju samosprávu samu. Choď voliť a nezabudni, že máš aj iné občianske práva! Voľbami to nekončí, ale začína.

Pridajte sa k fanúšikom Sama. Pre tých, čo veria, že nič sa neurobí samo. Sleduj našu kampaň na: http://www.samo.odm.sk

P.S. Ak máš nejaké nápady ako Sama vylepšiť alebo máš chuť participovať na tomto projekte, ozvi sa nám, akúkoľvek pomoc a nápad uvítame: vv@odm.sk